Se billederne: 300 samlet til årsfest i Oksbøl

Tak for en fantastisk dag til alle, der var med til årsfesten! Det blev en dag med gode samtaler, nye perspektiver, grin, musik og masser af fællesskab.

Fællesskab på tværs af alder, landsdele og tilknytning til KFUM’s Soldatermission. Tak til alle, der deltog!

Lørdag den 26. september var 300 deltagere samlet på Oksbøl Kaserne til KFUM’s Soldatermissions Årsfest 2026. Dagen blev indledt med en festlig gudstjeneste, hvorefter programmet på kasernen ledte deltagerne forbi både KFUM’s Soldaterhjem, Mindestenen for de Faldne i Afghanistan og scenen i den store hal og et eftermiddagsprogram med noget for både børn, unge og voksne.

Nye perspektiver på en verden i forandring

For de voksne stod blandt andre forsvars- og sikkerhedspolitisk ekspert Peter Viggo Jakobsen på programmet. Han gav deltagerne et indblik i den aktuelle sikkerhedspolitiske situation og de forandringer, der præger den verden, vi lever i, hvor truslen om krig er stadig voksende.

Peter Viggo Jakobsen gav deltagerne nye perspektiver på den sikkerhedspolitiske situation.

For de unge var der besøg af komiker Jakob Svendsen, mens børnene havde deres eget spor med hygge, film, kreative aktiviteter og fællesskab.

Der blev både lyttet, grinet og tænkt, alt efter hvilket spor man fulgte.

En dag med KFUM’s Soldatermission i centrum

Årsfesten er også en mulighed for at fortælle baglandet, hvad der sker i KFUM’s Soldatermission. Deltagerne fik indblik i organisationens arbejde, udvikling og planer for fremtiden og kunne møde både medarbejdere, soldaterhjemsledere og mennesker fra Forsvaret.

Generalsekretær Erik Kallehave Kristensen glæder sig over dagen:

”Der skal lyde en kæmpe tak til alle, der var med denne dag. Det er vigtigt for os, der arbejder med KFUM’s Soldatermission til dagligt, at vi møder og mærker vores bagland og får nogle snakke med alle, der har hjerte for KFUM’s Soldatermission.”

For Erik handler årsfesten netop om at dele både de gode historier og de udfordringer, organisationen står med og om at give baglandet mulighed for at møde nogle af de mennesker, der er med til at forme arbejdet.

Der blev også tid til at mødes på tværs af landet med gamle venner, nye bekendtskaber og medarbejdere fra KFUM’s Soldatermission. Foto: Anette Ingemansen.

Plads til både alvor og grin

Dagen rummede også mere højtidelige øjeblikke. Ved Mindestenen for de Faldne i Afghanistan blev der holdt en samling til minde om de danske soldater, der mistede livet.

Ved Mindestenen for de Faldne i Afghanistan blev der tid til eftertanke og til at mindes de danske soldater, der aldrig kom hjem.

Senere blev stemningen igen mere festlig. Katty Dahl og organist Bjarke Clausen bidrog med musik, ord og fællessang, og soldaterhjemslederne i Oksbøl, Thomas og Trine Jakobsen, havde også forberedt en overraskelse.

Thomas og Trine fra Oksbøl havde mere end kaffe og frokost med i dagens program: De kastede sig ud i en underholdende gengivelse af “Peter og ulven”.

Tak for en fantastisk dag

Årsfesten lykkedes kun, fordi mange mennesker gav en hånd med.

”Kæmpe tak til alle, der har del i, at årsfesten kan lykkes,” siger Erik Kallehave Kristensen og fremhæver både de frivillige omkring Oksbøl og de mange ansatte, der havde lagt kræfter i dagen.

Årets tre spor for børn, unge og voksne var en ny del af årsfesten, og opbakningen viste, at der er plads til hele familien i fællesskabet omkring KFUM’s Soldatermission.

”Det kommer vi til at gøre igen til næste år,” fortæller Erik.

I 2027 afholdes årsfesten i Hosltebro.

Tak til alle jer, der var med til at gøre årsfesten til en dag, vi kan se tilbage på med glæde!

Festgudstjeneste i Aal Kirke med faneindmarch som udgangspunkt for årsfesten.
Der var også masser af hygge og aktiviteter for de yngste deltagere, og nogle synes det var spændende at gå på opdagelse på en kaserne. Foto: Anette Ingemansen.
Generalsekretær Erik Kallehave Kristensen fra scenen ved årsfesten. Foto: Anette Ingemansen.
Omkring 300 deltagere var med til årsfesten 2026.