Medarbejdere og frivillige

Landskontor

Landskontoret fungerer som hovedkontor for alle KFUM’s Soldaterhjem i ind- og udland. 

Per Møller Henriksen

Generalsekretær

Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 76 20 44 80
Mobilnummer: 22 29 61 89
pmh@kfums-soldatermission.dk

Steen Klejnstrup Sørensen

Økonomichef og kontorleder

Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 76 20 44 81
Mobilnummer: 51 24 45 69
sks@kfums-soldatermission.dk

Treldevej 97
7000 Fredericia

Åbningstider
Hverdage 9-15

Kontakt
Telefon 33 12 40 42
info@kfums-soldatermission.dk

Pia Hall

Veteranfaglig leder

Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 24 79 83 12
pia@kfums-soldatermission.dk

Kristine Bjerno

Informationsmedarbejder

Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 40 38 91 62
kristine@kfums-soldatermission.dk

Jette Steffensen

Sekretær

Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 76 20 44 83
jette@kfums-soldatermission.dk

Søren Andersen

Soldaterhjemskonsulent
Vestervej 3
4760 Vordingborg

Telefon: 30 70 25 88
Mobilnummer: 21 45 05 13
konsulent@kfums-soldatermission.dk

Mona Jakobsen

Regnskabsassistent

Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 76 20 44 82
mona@kfums-soldatermission.dk

Mie Eriksen

Bogholder

Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 76 20 44 82
mie@kfums-soldatermission.dk

Brian Jørgensen

HR-chef

Treldevej 97
7000 Fredericia

Mobilnummer: 51 24 08 27
brian@kfums-soldatermission.dk

Karina Boel Stidsen

Kontorassistent

Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 76 20 44 84
karina@kfums-soldatermission.dk

Landskontoret ligger lige ved siden af soldaterhjemmet i Fredericia. Her er det generalsekretæren der modtager Forsvarsminister Trine Bramsen



Kredsarbejdsudvalg

Kredsarbejdsudvalget udvikler arbejdet i landets Soldatervennekredse

Finn B. Jørgensen

Formand for KAU. Familieplejer.
Udpeget af bestyrelsen.

Asser Jensen Vej 25
7000 Fredericia

Telefon: 26 84 28 40
finn@kfums-soldatermission.dk

Birthe Mikkelsen

Rostrupvej 33
9500 Hobro

Telefon: 24 78 78 66
birthekrismik@gmail.com

Ivan Ælmholdt

Næstformand

Mølleager 12, Lindved
7100 Vejle

Mobilnummer: 2568 8925

ivanaelmholdt20@gmail.com

Carl Højhus

Haydnsvej 16
7500 Holstebro

Telefon: 97 42 76 70
Mobilnummer: 23 64 20 70
c.hojhus@gmail.com

Anny Rønne

Gl. Christiansfeldvej 98
6100 Haderslev

Telefon: 74 52 66 17

Mobilnummer:  20 43 00 32
anny.birger.ronne@mail.tele.dk

Per Møller Henrisken

Generalsekretær

Treldevej 97 7000 Fredericia

Telefon:76 20 44 80
pmh@kfums-soldatermission.dk

Jette Steffensen

Sekretær for KAU, Landskontoret

Treldevej 97 7000 Fredericia

Telefon: 76 20 44 83
jette@kfums-soldatermission.dk

Soldatermissionens Ungdomsorganisation

Soldatermissionens Ungdomsorganisation organiserer ungearbejderne på tværs af landet.

Sidsel Friis Poulsen

Medarbejder i Oksbøl. Tidl. medarbejder på KFUMs Soldaterhjem i Fredericia.

Søndervang 43
Oksbøl

Telefon: 41 35 71 44
sidsel@soldatermissionensunge.dk

Kristine Tang

Tidligere volontør på KFUMs Soldaterhjem i Varde

Læssøegade 104
5230 Odense M

Mobilnummer: 23 67 72 92
kristine@soldatermissionsunge.dk

Maria Larsen


Mobilnummer: 51 93 40 42
maria@soldatermissionensunge.dk

David Kjærside

Formand for SMU. Tidl. volontør på KFUMs Soldaterhjem Aalborg

Høvejen 48
9400 Nørresundby

Telefon: 53 60 53 08
david@soldatermissionensunge.dk

Mette Sund-Jensen

Tidligere medarbejder på KFUMs Soldaterhjem i Oksbøl

Kappelvænget 38B½
8210 Aarhus V

Mobilnummer: 26 34 32 62
mette@soldatermissionsunge.dk

Kathrine Refshauge Jakobsen

Tidl. volontør på KFUMs Soldaterhjem, Bornholm

Almegårdsvej 3B
3700 Rønne

Mobilnummer: 40 94 77 44
kathrine@soldatermissionensunge.dk

Rasmus Bach Nielsen

Volontør på KFUMs Soldaterhjem Aalborg

Høvejen 48
9400 Nørresundby

Telefon: 61 79 73 41
rasmus@soldatermissionensunge.dk

Birgitte Sønderup Frost Madsen

Tidligere medarbejder på KFUMs Soldaterhjem i Varde

Ingersvej 11, 2. tv
8220 Brabrand

Mobilnummer: 22 61 96 09
birgitte@soldatermissionsunge.dk


Frivillige talere

KFUM’s Soldatermission har tilknyttet en række frivillige og frivillige talere, der har erfaring med Soldatermissionen. De kan kontaktes for foredrag i for eksempel menigheder. Kontakt gerne generalsekretær Per Møller Henriksen tlf 76 20 44 80 for nærmere information

Jesper Hornstrup

Sognepræst og tidligere formand for soldatermissionen

Petrasvej 80
7800 Skive

Telefon: 2194 1749
jesper@kfums-soldatermission.dk

Kirsten Nørremark Jensen

Soldaterhjemsleder i Borris

Borriskrogvej 4
6900 Skjern

Telefon: 2341 5518
borris@kfums-soldaterhjem.dk

Finn Juhl Nielsen

Tidl. Soldaterhjemsleder

Smøgen 1
4652 Hårlev

Telefon: 4017 7983
finn@elvercom.dk

Edith og Bent Larsen

Tidl. soldaterhjemsledere i Kosovo 2003-04

Amagervej 68
6900 Skjern

Telefon: 9735 4639
ebhl@skjern-net.dk

Dorte Lundgaard Jeppesen

Kirke- og kulturmedarbejder
Tidligere medarbejderkonsulent for KFUMs Soldatermission

Pogagervej 4
7550 Sørvad

Mobilnummer: 20 73 87 18
dortelj81@gmail.com

Bodil og Christian Nielsen

Tidligere soldaterhjemsledere i Værløse (1972-90),Kosovo (2007, 2008, og 2010) og Libanon (2011)

Østerled 7, Nr. Nissum
9620 Lemvig

Telefon: 97 89 11 17
Mobilnummer: 41 51 34 28
christianbodil@mvb.net

Per Møller Henriksen

Generalsekretær – se mere
Treldevej 97
7000 Fredericia

Telefon: 76 20 44 80
Mobil: 22 29 61 89
pmh@kfums-soldatermission.

Ester Kofoed

Tidligere veterankonsulent og soldaterhjemsleder i Fredericia. Pædagog.

Treldevej 97
7000 Fredericia

Mobilnummer: 25 65 68 44
ester@kfums-soldatermission.dk

Bjarne Kjær Andersen

Soldaterhjemsleder i Høvelte

Hesselgårdsvej 29
3460 Birkerød

Mobilnummer: 45 81 81 89
hoevelte@kfums-soldaterhjem.dk

Arne Bechmann

Tidliere sognepræst og forhenværende formand for KFUMs Soldatermission

Spættevej 2
4671 Strøby

Telefon: 78 78 51 73
Mobilnummer: 60 66 81 95
arnebechmann@hotmail.com

Henrik Busk Rasmussen

Sogne- og feltpræst.

Selsøparken 13
9400 Nørresundby

Mobilnummer: 98 17 26 91
hbr@km.dk

Holger Skovenborg

Forhenværende forlagschef, præst og tidl. soldaterhjemsleder

Bystedvænget 2
7080 Børkop
Mobilnummer: 60 10 78 78
holger.skovenborg@gmail.com

Kjeld Nørgaard Christensen

Soldaterhjemsleder i Oksbøl

Birkevej 15
6840 Oksbøl

Telefon: 75 27 75 08
Mobilnummer: 29 27 75 08
oksboel@kfums-soldaterhjem.dk

Lars Lund

Soldaterhjemsleder på Bornholm. Tidligere ungdomssekretær.

Almegårdsvej 3B
3700 Rønne

Mobilnummer: 56 95 03 13
almegaard@kfums-soldaterhjem.dk

Lars Stougaard

Kordegn, tidligere soldaterhjemsleder i Odense

Næsbyvej 120
5270 Odense N.

Mobilnummer: 20 48 55 64
stougaard@nal-net.dk

Lene og Niels Erhard Sørensen

Tidligere soldaterhjemsledere i Kosovo 2009-10

Langtvedvej 5, Røjleskov
5500 Middelfart

Mobilnummer: 51 24 58 40
egelykke5@hotmail.com

Pia og Ivan Ælmholdt

Tidligere soldaterhjemsledere

Mølleager 12, Lindved
7100 Vejle

Mobilnummer: 61 74 12 55
piaaelmholdt@yahoo.dk

Poul Nielsen

Tidligere soldaterhjemsleder på Orlogshjemmet i Frederikshavn

Vænget 11,
9800 Hjørring.

Mobilnummer: 22 36 89 69
+

Ruth Brik Christensen

Tidligere soldaterhjemsleder flere steder i udlandet og forfatter til “Ruth i krig” – se mere

Mobilnummer: 23 26 22 26
brikdk@hotmail.com

Anne og Allan Schrøder

Soldaterhjemsleder i Karup

Herningvej 31, Karup
7400 Herning

Mobilnummer: 97 10 10 65
karup@kfums-soldaterhjem.dk

Aase Dahl Troelsen

Tidligere medarbejder på soldaterhjem

Paarupvej 23, Troldhede
6933 Kibæk

Mobilnummer: 23 24 62 10
aasedahltroelsen@gmail.com

Finn B. Jørgensen

Formand for KAU. Familieplejer. Valgt på repræsentantskabsmøde/formands- og kasserermødet 2019.

Asser Jensen Vej 25
7000 Fredericia

Mobilnummer: 26 84 28 40
finn@kfums-soldatermission.dk

Troels Moesgaard

Soldaterhjemsleder i Holstebro. Medarbejderrepræsentant 2019.

Suensonsvej 36E
7500 Holstebro

Mobilnummer: 24 45 83 44
troels@kfums-soldaterhjem.dk

Merete Vahr Værge

Cand. cur. Tidligere soldaterhjemsleder i Afghanistan

Søbakkevej 52
8381 Tilst

Mobilnummer: 30 82 18 25
merete@kfums-soldatermission.dk

Bjarke Friis

Landssekretær og informationsmedarbejder

Treldevej 97
7000 Fredericia

Mobilnummer: 51 93 40 42
bjarke@kfums-soldatermission.dk