
Velkommen til
KFUM’s Soldaterhjem i Slagelse
Gardehusarregimentet har til huse i Slagelse, hvor der er cirka 800 værnepligtige soldater og et kamppausekompagni.
På KFUM’s Soldaterhjem i Slagelse byder vi på dagens ret og grillmad. I felten serverer vi pølser, friskbagt kage og kaffe ud fra vores kantinevogn. Om aftenen holder vi ”aftensang”, hvor vi præsenterer det kristne budskab i små korte glimt.
Hver aften i ugen har sit faste programpunkt: Temaaften, film, banko og turneringsaften. Fritiden kan desuden bruges til at spille bordtennis, pool, “Axis & Allies” m.m. Landskampe og film vises på storskærm.
NYT: Vi søger nye volontører fra august 2026. Kontakt os og hør mere.



Tusind tak for at gøre min hverdag ekstra lækker i 4 måneder. Det har været fedt at komme ned efter tjeneste og koble af. Fortsæt det glade smittende humør! Tak for denne gang.
Citater fra vores gæstebog.
Mange tak for at være det frirum jeg netop havde brug for i værnepligten. I har altid taget imod mig og mine kollegaer med smil og højt humør. Fortsæt jeres gode arbejde og bliv ved med at sprede jeres gode energi.

Velkommen til KFUM’s Soldaterhjem i Slagelse
Frank og Else Overby
Soldaterhjemsledere
Udvalgte nyheder
- Mursten skaber rammer – mennesker skaber hjem
Hvad er forskellen på donationer til anlæg og donationer til drift af soldaterhjem? Økonomichefen forklarer, hvorfor der stadig er brug for gaver efter flotte anlægsdonationer fra A.P. Møller Fonden. - Hvorfor betyder KUF-vognen så meget?
En varm Cocio. En fransk hotdog. Et grin midt på en lang øvelsesdag. KUF-vognen er meget mere end en kantine på hjul. Den er et rullende fristed, hvor soldaterne er. - Mød Miriam: Ny leder af KFUM’s Soldaterhjem i Aalborg
Efter flere år som ungdomskonsulent og med erfaring fra KFUM’s Soldaterhjem både i Danmark og på internationale missioner er Miriam Thun Madsen vendt tilbage til KFUM’s Soldatermission. I Aalborg vil hun skabe et fristed, hvor soldater kan koble af, føle sig hjemme og blive mødt som dem, de er. - Letland: Vi er åbnet igen
KFUM’s Soldaterhjem er tilbage i Letland for at skabe et hjemligt fristed for de 800 danske soldater, der er udsendt som en del af NATOs beredskab. - “Hej Anaana” Ny KUF-vogn skaber nærvær i Grønland
En kop kaffe, hjemmebagte boller og et varmt kram. Den nye KUF-vogn ved KFUM’s Soldaterhjem i Kangerlussuaq er hurtigt blevet et samlingspunkt for eleverne på den Arktiske Basisuddannelse. - Vi søger volontører!
Gør en forskel som volontør på KFUM’s Soldaterhjem KFUM’s Soldatermission leder efter dedikerede unge, der ønsker at gøre en forskel. På KFUM’s Soldaterhjem møder vi soldater med…

KFUM’s Soldaterhjem i Slagelse
Adresse
Charlottedal Allé 1a
4200 Slagelse
Kontakt
Telefon: 58 52 90 24
E-mail: slagelse@kfums-soldaterhjem.dk
Facebook: facebook.com/slagelsesoldaterhjem

Åbningstider
| Mandag | 14.00 – 22.00 |
| Tirsdag | 14.00 – 22.00 |
| Onsdag | 14.00 – 22.00 |
| Torsdag | 14.00 – 22.00 |
| Fredag | Lukket |
| Lørdag | Lukket |
| Søndag | 17.00 – 22.00 |
