
Miriam Thun Madsen er ny leder af KFUM’s Soldaterhjem i Aalborg fra august 2026. Hun har gennem flere omgange været en del af KFUM’s Soldaterhjem, både som timelønnet, volontør og assistent, og har desuden været soldaterhjemsleder under tre udsendelser i Irak og Estland. De seneste fem år har hun arbejdet som ungdomskonsulent i IMU i Nordjylland.
Orden med plads til lidt kaos
Miriam er uddannet multimediedesigner og har også en handelsuddannelse og dele af en lederuddannelse med sig. Hun beskriver sig selv som passioneret omkring brugervenlighed i alle aspekter af livet, og altså ikke kun det digitale. Miriam er oprindeligt fra Nordsalling og opvokset i en stor familie, hvoraf nogle er eller har været ansat i Forsvaret.
Hun er ikke selv et udpræget ordensmenneske, fortæller hun, men hun kan godt lide at skabe orden, så tingene er nemme at finde ud af.
“Jeg kan godt lide at skabe orden med plads til en lille smule kaos. Så det som bruger er nemt at få overblik og vide præcis, hvordan man begår sig, uden at man skal bruge for lang tid på at kigge rundt og uden at det er så ordentligt, at man slet ikke føler sig hjemme i det.”
Det passer meget godt til hendes billede af det gode soldaterhjem: Et sted med rammer og retning, men også plads til spontanitet, sjov og ballade.
Et sted, hvor man kan være sig selv
For Miriam handler arbejdet først og fremmest om mennesker. Hun ønsker at skabe rum, hvor soldater oplever, at de har værdi, og hvor der er plads til både de store spørgsmål og den helt almindelige hverdag.
“Jeg synes, det er vigtigt at skabe rum, hvor mennesker oplever sig værdifulde, og hvor der er plads til at snakke om både liv og tro og alt det imellem. Det er godt at være en del af.”
Hun håber, at hendes erfaring og personlighed kan være med til at give soldaterne en god oplevelse på soldaterhjemmet. Et sted, hvor de kan koble af fra hverdagen på kasernen og få en følelse af at høre til.

Samtidig glæder hun sig til at lære netop soldaterhjemmet i Aalborg endnu bedre at kende og finde ud af, hvad der giver værdi for de mennesker, der bruger huset og KUF-vognen til hverdag.
Vil gøre soldaterhjemmet mere synligt
På længere sigt håber Miriam, at KFUM’s Soldaterhjem i Aalborg bliver endnu mere synligt blandt både soldaterne og civile i Aalborg.
“Jeg håber, at Aalborg Soldaterhjem bliver mere synligt som et sted, hvor det er dejligt at være, hvor man bliver set som man er, og hvor der altid er rum til sjov og ballade og en snak om stort og småt.”
På kort sigt handler det om at lære huset, hverdagen og brugerne at kende. Og selv om der er meget nyt at sætte sig ind i, har Miriam en enkel strategi:
“Jeg øver mig generelt i at tage én ting ad gangen, tage dybe vejrtrækninger og skrive alt ned.” Hun glæder sig til at møde alle de forskellige mennesker, der kommer på soldaterhjemmet og ser også frem til, at der bliver plads de helt almindelige, “leverpostejsagtige” dage.
KFUM’s Soldatermission byder Miriam hjerteligt velkommen tilbage i arbejdet!
