Bestyrelsen

Se en kort oversigt over bestyrelsesmedlemmerne her. Flere informationer findes på et link ved hver person.

Ole Rasmussen

Formand for KFUM’s Soldatermissions bestyrelse. Provst. Valgt 2018 på repræsentantskabsmøde.

By: Bøvlingbjerg

Telefon: 5365 3096
Email: ole@kfums-soldatermission.dk

Stilling: Provst/ Fødselsår: 1965

Læs mere om Ole

Bjarne Ingemansen

Næstformand. Jurist. Udpeget af bestyrelsen 2018

By: Fredericia

Telefon: 2688 0407
Email: bjarne@kfums-soldatermission.dk

Stilling: Jurist/Fødselsår: 1964

Læs mere om Bjarne

Kirstine Hansen

Bestyrelsesmedlem

By: Aarhus
Email: kirstine@kfums-soldatermission.dk

Stilling: uddannet medicinalkemier, cand.scient. i medicinalkemi. Arbejder som videnskabelig assistent på molekylær biologi og genetik på Aarhus universitet/Fødselsår:

Læs mere om Kirstine

Bjarne K. Andersen

Soldaterhjemsleder, medarbejderrepræsentant
Telefon: 4581 8189
Email: bjarne@kfums-soldaterhjem.dk

Stilling: Soldaterhjemsleder/Fødselsår: 1960

Læs mere om Bjarne

Vibeke Schmidt

Bestyrelsesmedlem, tidligere suppleant

By:
Telefon:
Email:

Stilling:

Fødselsår: 1979

Læs mere om Vibeke

Finn B. Jørgensen

Bestyrelsesmedlem, Formand for KAU. Familieplejer. Valgt på repræsentantskabsmøde/formands- og kasserermødet 2019.

By: Fredericia
Telefon: 26 84 28 40
Email: finn@kfums-soldatermission.dk

Stilling: Pædagog/Fødselsår: 1955

Læs mere om Finn

Troels Moesgaard

Soldaterhjemsleder, medarbejderrepræsentant i bestyrelsen.

Mobilnummer: 24 45 83 44
Email: troels@kfums-soldaterhjem.dk

Stilling: Soldaterhjemsleder/Fødselsår: 1972

Læs mere om Troels

Michala Kure

Bestyrelsesmedlem, tidligere volontør KFUM’s Soldaterhjem på Bornholm, soldaterhjemsleder i Afghanistan og bestyrelsesmedlem i perioden 2013-2015.

By: Taastrup
Telefon: 42430761
Email: michala@kfums-soldatermission.dk   

Stilling: Regnskabsansvarlig på Kroppedal Museum/Fødselsår: 1983

Læs mere om Michala

Major Preben Friis-Hauge

Bestyrelsesmedlem, udpeget af bestyrelsen 2018

Telefon: 60 21 45 44
Email: preben_fh@kfums-soldatermission.dk

Stilling: Major/Fødselsår: 1961

Læs mere om Preben

Bjarke Friis

Bestyrelsesmedlem og sognepræst, Cand. mag i Historie. Udpeget af KFUM og KFUK 2021.

Tidligere Landssekretær og informationsmedarbejder

Telefon:
Email: bjarke@kfums-soldatermission.dk

Læs mere om Bjarke

Thomas Uth

Bestyrelsesmedlem, flyver- sognepræst. Valgt af Indre Mission 2022.

Email: uth@kfums-soldatermission.dk

Læs mere om Thomas