Soldatervennen – ny udgivelse februar 2026

Den 26. februar omdeles den nyeste udgivelse af Soldatervennen til alle medlemmer i KFUM’s Soldatermission.

I bladet fortæller oberst Mads Rahbek, chef for Den Kongelig Livgarde om, hvilken sted KFUM’s Soldaterhjem er for soldaterne.

Den 26. februar omdeles den nyeste udgivelse af Soldatervennen til alle medlemmer i KFUM’s Soldatermission.

I bladet fortæller oberst Mads Rahbek, chef for Den Kongelig Livgarde om, hvilken sted KFUM’s Soldaterhjem er for soldaterne.

Soldatervennen 2026.01. Klik på billedet for at læse bladet.

Soldatervennen omdeles til alle medlemmer af KFUM’s Soldatermission. Hvis du ikke har modtaget dit blad i postkassen, skal du trykke på ovenstående link hurtigst muligt.

Læs de spændende historier

Den nye KUF-march er for alle

Som noget nyt inviterer KFUM’s Soldatermission alle til KUF-march 2026 i Fredericia.

KUF-march er en fælles vandring, hvor vi går sammen – på tværs af generationer – i en god sags tjeneste.

Læs om KUF-marchen og inviter en ven med på side 3

KUF-march

Kuffen har et kæmpestort hjerte

Chefen for Den Kongelige Livgarde, oberst Mads Rahbek, fremhæver betydningen af KFUM’s Soldaterhjem.

Læs, hvorfor soldaterhjemmet ifølge Livgardens chef er helt afgørende – både i hverdagen på kasernen og når danske soldater er udsendt på side 5.

Oberst Mads Rahbek (foto: Forsvaret)

KFUM’s Orlogshjem er et hyggested

På Orlogshjemmet i Frederikshavn skaber Solveig og Leif Hove Nielsen – sammen med hunden Molly – et frirum for de værnepligtige i Søværnet, hvor omsorg og fællesskab er i centrum.

Læs den varme fortælling om velkomstfester, rundhuebånd og et sted, hvor unge soldater bliver mødt som mennesker – ikke kunder på side 6.

Solveig hjælper med at sy

Bliv en del af fællesskabet

Er du endnu ikke medlem? Soldatervennen udkommer fire gange årligt og giver et unikt indblik i livet på soldaterhjemmene og det vigtige arbejde for soldater, veteraner og pårørende. Bliv medlem i dag og få bladet sendt direkte til din postkasse.

Bladet indeholder også:

  • Lokale arrangementer for soldatervenner i hele Danmark
  • KFUM’s Soldaterhjem i Kangerlussuaq, Grønland
  • Om konstablerne der blev soldaterhjemsledere i Camp Valdemar

Find den digitale udgave af medlemsbladet her, hvor du også kan udforske tidligere udgivelser.

Vi ønsker dig god læselyst.

Forsiden på Soldatervennen 2026.01. Klik på billedet for at læse bladet digitalt.