Ny veteranmedarbejder på KFUM’s Soldaterhjem i Aalborg

Birgitte Wielandt fra Arden begyndte 1. maj som veteranmedarbejder. Hun kommer fra et job i Blå Kors Rold Skov, og glæder sig til mere tid sammen med beboerne end hun har haft tidligere.

”Da jeg så stillingsopslaget, tænkte jeg: Det er lige mig. Jeg brænder for at lave noget sammen med beboerne, og jeg er god til at motivere”. Birgitte Wielandt fortæller begejstret efter et par uger i hendes nye job som veteranmedarbejder på KFUM’s Soldaterhjem Aalborg. Birgitte kan byde ind med mange forskellige typer af aktiviteter.  I Arden, hvor Birgitte bor, er hun tidligere har været formand for svømmeafdelingen og Zumba, men nu er frivillig instruktør for spinning. ”Jeg kan godt lide at bruge kroppen og opleve fællesskab omkring motion”, forklarer veteranmedarbejderen. Desuden er hun kreativ med at strikke, male og tegne. Hun spiller også klaver og er oprindelig uddannet blomsterdekoratør, så der er kreativitet på alle den nyansatte veteranmedarbejders tangenter. Birgitte har tre voksne børn og et barnebarn, der alt sammen er med til at fylde fritiden ud for hende.

Samme værdigrundlag

KFUM’s Soldatermission har samme værdigrundlag som Blå Kors. Birgitte er i 2020 blevet uddannet diakon fra Filadelfia, og med egne ord er ”diakoni en måde at være overfor andre på”. Birgitte fortæller, at kristendommen har været en åbning for hende i hendes eget liv, siden hun som 17-årig tog del i KFUM og KFUK. Her oplevede Birgitte et miljø, som kom til at præge hendes liv. ”At mærke hvordan man gør en forskel for andre, det er en drivkraft i mit arbejde. Jeg giver dem noget, og de giver mig noget. Vi kan være fælles om at se det store i det små og fælles om at mærke taknemmeligheden”, forklarer diakonen. Den kristne dimension spiller ind på både taknemmeligheden og det, der er svært. Det kræver mod at være sammen med andre mennesker i smerte, der ikke har et fysisk udtryk. Men det kan være en del af jobbet som veteranmedarbejder, hvor man også kan overlade noget til Gud og dermed lægge det fra sig. Det kan også være svært at sætte grænser både for veteranerne og for sig selv, men det bliver ofte lettere, når man husker, at grænserne sættes af kærlighed.

Birgittes vej

For 18 år siden begyndte Birgitte i servicegruppen hos Blå Kors Rold Skov. Hun fik smag for det pædagogiske arbejde, og efter nogle år læste hun til pædagog på merit. Efter at denne uddannelse var i hus i 2010, startede Birgitte et værested op i Arden. En periode arbejdede hun med bostøtte på Madam Blå, indtil hun for syv år siden vendte tilbage til Blå Kors Rold Skov, hvor hun var med til at starte et §110 botilbud op for hjemløse. Med skiftet til KFUM’s Soldaterhjem er målgruppen nu veteraner. ”Det er lidt en anden målgruppe, men spændende at komme ind i en anden verden. Nogle af beboernes udfordringer er de samme, som jeg har arbejdet med tidligere”, bemærker Birgitte. En forskel er dog, at veteraner har en betydelig identitet i den militære verden. Men de har taget godt imod civilisten Birgitte, der ikke skal spørge meget til veteranernes oplevelser, før de fortæller løs.

Teamplayer

I det nye job indgår Birgitte i et lille lokalt team sammen med kollegaen Helle og den relativt nye soldaterhjemsleder Kasper Klarskov. Her kan Birgitte byde ind med hendes erfaringer i forhold til de otte veteraner, der er plads til på KFUM’s SoldaterRekreation. For tiden vokser veteranarbejdet på landsplan i KFUM’s Soldatermission, så i det større netværk kan Birgitte ligeledes byde ind med hendes kompetencer og erfaringer.

”Jeg kan godt lide, at dette er et mindre sted i sammenligning med, hvad jeg kommer fra. Men jeg er vant til at arbejde i teams og få tingene til at fungere. I Aalborg fornemmer jeg, at jeg kan sætte mit præg, og sammen skal vi nok få bygget noget godt op”, forsikrer Birgitte. De to veteranmedarbejdere er foreløbig blevet enige med hinanden om, at de vi skabe Danmarks bedste SoldaterRekreation i Aalborg.